Chcete vědet co je YIELD

Častou otázkou, kterou dostávám od klientů i čtenářů mého eBooku ZDARMA „6 kroků k úspěšnému pronájmu bytu“ je právě na slovo yield. Proč by vás měl yield zajímat a co to slovo vlastně znamená?

YIELD je jinými slovy roční výnos z investice v procentním vyjádření. Je to hlavní parametr, který zajímá investora než vstoupí do nějaké investice, než koupí nemovitost určenou k pronájmu nebo k provozu penzionu, hotelu.

Jak spočítat YIELD

Yield si spočítáte u investic do nemovitostí tak, že dáte do poměru čisté roční výnosy, což jsou hrubé výnosy z pronájmu nebo provozu mínus náklady na provoz, a celkové investiční náklady. Výsledkem je roční procentní výnos, yield.

Příklad: Investice do nákupu nebo výstavby nemovitosti byla 1.000.000 CZK. Čistý roční výnos dosahuje 100.000 CZK. Roční procentní výnos bude 10 %. Yield je tedy 10 %.

U bytů pořizovaných na pronájem je výnosnost investice jedním z hlavních parametrů pro rozhodování kupujícího, zda koupit nemovitost a za kolik.

Prime Yield

V tisku nebo v inzerci se můžete setkat i s pojmem Prime Yield. Používá se zejména u kancelářských budov. Prime Yield je roční výnos prvotřídních budov na nejexkluzivnějších místech, které jsou plně pronajaty za nejlepších podmínek. Administrativní budovy se dělí podle stanovených kritérií, které splňují, do několika kategorií, například A, B, C… Prime yield se tedy zabývá pouze áčkovými, v centrech měst. Podobně byly rozděleny i byty do I., II., III. kategorie,  povětšinou podle toho, zda byt měl koupelnu i WC nebo byly společné na patře.

 

výnos

Příklad:

Jana Nováková se rozhodla zajistit se na stáří a pořídit byt, který bude pronajímat. Protože chce mít byt na pronájem pod kontrolou, rozhlíží se po nabídkách bytu v Kladně, kde bydlí. Nabídky jsou různé od 600 000 CZK po 990.000 CZK.  Průzkumem zjistí, že byty 1+1 nebo 2+kk se v Kladně pronajímají za 80.000 CZK ročně. Jana si spočítala, že bude s provozem bytu mít výdaje ve výši 25 % hrubého ročního nájemného. Požaduje roční výnos z investovaných prostředků alespoň ve výši 5 %. Kolik bude Jana ochotna za byt zaplatit?

 

Na první pohled se může zdát, že je to školní příklad. Ano, na zvládnutí stačí matematika 5. třídy. Klidně by mohl být v učebnicích, ale není. Je to ukázkový příklad ze života realitního investora, kde vystupuje yield v hlavní roli.

 

Znáte již odpověď na otázku, kolik bude Jana ochotna zaplatit? Pronajímáte byt nebo se zajímáte o investování do bytů na pronájem? Co Vás motivovalo příklad spočítat? Odpovědi prosím pište do komentářů pod textem.

Eva Hamerníková
Eva je ekonomka, odhadce nemovitostí, investor do nemovitostí na pronájem. Pomáhá klientům bohatnout efektivním investováním do nemovitostí, měnit jejich sny a vize o vlastním bydlení nebo pasivním příjmu z pronájmu v realitu. Více o Evě najdete tady >> Evě můžete napsat na eva@evahamernikova.cz
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..