Koupě pozemku, stavby domu, bytu v osobním vlastnictví i nebytové jednotky zakládá povinnost kupujícího podat přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí a daň zaplatit ve stanovené lhůtě.
AKTUALIZACE:
Daň z nabytí nemovitých věcí byla zrušena 25.9.2020 se zpětnou účinností. Převody pozemků, staveb, jednotek bytů provedené vkladem do katastru nemovitostí od 1.12.2019 již nejsou předmětem daně z nabytí nemovitých věcí. Byla-li daň již zaplacena, lze požádat o její vrácení.
Prodej nemovitých věcí v některých případech podléhá dani z přidané hodnoty. Je-li prodejce nemovitostí plátcem DPH a na konkrétní prodej se vztahuje DPH, pak jistě bude součástí kupní ceny. Dobrá zpráva je, že z částky DPH nemusíte odvádět 4 % na dani z nabytí nemovitých věcí. Daň z nabytí nemovitých věcí se vztahuje na částku bez DPH.
Daň z nabytí se platí ve výši 4 % z kupní ceny nebo ze srovnávací daňové hodnoty, vždy z té vyšší částky. V případě koupě nemovité věci je srovnávací daňovou hodnotou buď
Pro porovnání hodnot se vychází z kupní ceny bez DPH. Předpokladem je tedy, že prodejce nemovité věci byl plátcem DPH a daný prodej podléhal DPH.
Jeden praktický tip pro Vás:
Ideální je mít vyčíslenou zvlášť kupní cenu bez DPH a výši DPH ve smlouvě o převodu nemovitosti. Oceníte při přípravě daňového přiznání, které bude jednodušší. Z kupní ceny včetně DPH se částka DPH dopočítává totiž zpětně (tzv.“shora“), proto je nutné držet se právní úpravy DPH a přepočítat ji přes koeficienty.
ZMĚNA: Novela zákona o DPH přinesla od 1.9.2019 změnu ve výpočtu daně z přidané hodnoty tzv. „shora“, daň tak vyjde stejná bez ohledu výpočtu shora nebo zdola 🙂
Setkala jsem se smlouvou o převodu nemovitosti od jednoho developera, kde byla pouze jedna kupní cena včetně DPH za několik položek různých druhů nemovitostí. Když se do toho zkombinuje osvobození od daně z nabytí nemovitých věcí pouze u části nemovitostí, kupující pak musí rozlousknout pěkný oříšek.
Část takto zaplacené daně lze získat zpět.
Stačí pro to udělat 3 věci:
Finanční správa vrací přeplatek od 100 Kč na bankovní účet uvedený v žádosti, pokud na osobním daňovém účtu žadatele nevisí jiná splatná daň (zjednodušeně řečeno).
Lhůta pro podání dodatečného přiznání je omezena termínem ukončení daňového řízení, které končí většinou do 3 let od posledního dne lhůty pro podání řádného přiznání k této dani.
Lhůta pro podání řádného přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí je do konce 3. měsíce po provedení vkladu do katastru nemovitostí.
Vklad do KN proveden dne 1.2.2017, s právními účinky vkladu ke dni podání návrhu na vklad 20.12.2016.
Posledním dnem lhůty pro podání daňového přiznání k dani z nabytí je 31.5.2017 (lhůta začíná běžet od 1.2.2017).
Přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí řádně podáno na finanční úřad dne 1.4.2017.
Posledním dnem pro podání dodatečného přiznání (za předpokladu, že lhůta nebyla prodloužena díky zahájené daňové kontrole, výzvě k podání dodatečného přiznání nebo vlastním podáním dodatečného přiznání v této lhůtě) je 31.5.2020.
Pokud jste zaplatili na dani z nabytí nemovitých věcí více i z jiného důvodu než kvůli DPH (např. dodatečně uplatněné osvobození), postup pro vrácení přeplatku na dani je stejný.
Více informací k dani z nabytí nemovitých věcí naleznete v článku Kupujete nemovitost? Jak na daň z nabytí nemovitých věcí ….. >> ZDE.
Podrobněji ke směrné hodnotě píšu v článku Kupujete nemovitost? Směrná hodnota v daňovém přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí … >> ZDE
Nevíte, zda lze pro vaši nemovitost určit směrnou hodnotu?
- Možná by se Vám hodila konzultace.
Nechcete se tím vůbec zabývat? Hledáte někoho, kdo přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí vyplní za Vás a naservíruje se všemi instrukcemi co a jak?
- Kontaktujte mě emailem eva@evahamernikova.cz nebo vložte poptávku na službu.