AKTUALIZOVÁNO K 28.6.2018
Stali jste se v loňském roce novými majiteli pozemku, stavby, jednotky? Nezapomeňte včas podat přiznáni k dani z nemovitých věcí.
Kromě daně z nabytí nemovitých věcí je s nemovitými věcmi na území České republiky, konkrétně s pozemky, stavbami a jednotkami, spojena ještě povinnost podat přiznání k dani z nemovitých věcí a zaplatit daň. Podrobnosti upravuje zákon č. 338/1992 Sb. o dani z nemovitých věcí (dříve pod názvem daň z nemovitosti).
Daň z nemovitých věcí za rok 2018 se posuzuje podle stavu k 1.1.2018. Posledním dnem pro včasné podání přiznání k dani z nemovitých věcí za letošní rok 2018 je 31.1.2018. Na placení je ještě čas.
Osoby povinné k dani z nemovitých věcí u daně z pozemků jsou:
Daň ze staveb a jednotek musí přiznat a zaplatit:
Poplatník je povinen podat přiznání k dani z nemovitých věcí v případě, že:
1. Dojde-li ke změně okolností rozhodných pro stanovení daně, např.:
2. Dojde-li ke změně v osobě poplatníka, přiznání tedy musí podat:
Jsou to případy, kdy v některém z předchozích zdaňovacích období poplatník již podal daňové přiznání a během předchozího kalendářního roku došlo pouze ke změně:
Dále jsou to případy, kdy došlo:
Předmětem daně jsou pozemky, zdanitelné stavby a zdanitelné jednotky na území České republiky.
Příklad:
Pozemek evidovaný v katastru nemovitostí v druhu pozemku zastavěná plocha a nádvoří, který není celý zastavěný stavbou bytového domu – dani z pozemku podléhá pouze část parcely, která není zastavěná stavbou. Poplatník si tedy musí sám zjistit výměru části pozemku, která je zastavěná stavbou a do přiznání uvede pouze nezastavěnou část. Stačí vyhledat příslušné výměry v dokumentaci o skutečném provedení stavby, nebo vzít výměru stavby z geometrického plánu pořízeného před kolaudací stavby, nebo orientačně změřit z náhledu do katastru, nebo kontaktovat správce bytového domu pro poskytnutí těchto informací.
Pozemky, které jsou součástí zdanitelných jednotek nebo jsou ve funkčním celku přiřazené ke stavbě bytového domu (užívané společně s těmito jednotkami v domě), nejsou předmětem daně a do daňového přiznání se spoluvlastnický podíl neuvádí. Platí to pro jednotky vzniklé podle NOZ i vymezené podle zrušeného Zákona o vlastnictví bytu č. 72/1994 Sb. Podíl na pozemku je zohledněn koeficientem za zdanitelnou jednotku podle § 10 odst.3 zákona. Které pozemky to konkrétně jsou, lze nalézt v prohlášení vlastníka budovy, nebo v kupní smlouvě.
Pozemek přestává být stavebním pozemkem až poté co se stavba nebo všechny jednotky v ní stanou zdanitelnou stavbou nebo zdanitelnou jednotkou.
Mezi zpevněné plochy patří i pozemky zastavěné stavbami, které nejsou zdanitelnou stavbou – např. bazény, nádrže.
Zdanitelnou stavbou je budova podle katastrálního zákona nebo inženýrská stavby uvedená v příloze zákona (komíny, stožáry).
Jaké přiznání mám podat? Řádné nebo dílčí?
Nový poplatník podává řádné přiznání, které obsahuje všechny nemovité věci poplatníka v územním obvodu téhož správce daně (v daném kraji). Při změně předmětu zdanění nebo jiné změně stačí podat dílčí daňové přiznání.
Řádné přiznání se podává ve lhůtě určené zákonem. Dodatečné přiznání se podává v případě, že poplatník zjistí, že daň má být vyšší nebo nižší než poslední známá daň.
Výhodné je podat vždy úplné přiznání kvůli zachování přehlednosti. Daň se vyčísluje celková i při dílčím přiznání.
Poplatník je povinen podat daňové přiznání do 31. ledna zdaňovacího období. Pokud by tento den připadl na neděli nebo státní svátek, je podle daňového řádu posledním dnem pro podání daňového přiznání nejbližší následující pracovní den. Letos platí tedy termín do 31.1.2018.
Pokud se opozdíte maximálně o 5 pracovních dní, penále ani pokuty neplatíte. Při delším prodlení je povinnost zaplatit pokutu ve výši 0,05% stanovené daně za každý následující den prodlení, maximálně však 5 % stanovené daně. Pokuta vypočtená do 200 Kč se nepředepíše a poplatník ji platit nemusí. Pokud máte povinnost podat a nepodáte vůbec, je výše pokuty 5 % stanovené daně, ale minimálně 500 Kč. Sankce nejsou tedy nijak závratné. Přesto je lepší udržovat si na finančním úřadě „čistý sankční rejstřík“.
Daň z nemovitých věcí se stanoví v přiznání na zdaňovací období 2018 podle stavu k 1.1.2018. Na změny v průběhu roku se nepřihlíží. Změny, které nastanou v průběhu roku 2018, budou předmětem daně za následující zdaňovací období, t.j. 2019.
Specifickou lhůtu pro podání stanovuje zákon pro případ:
Daňové přiznání se podává finančnímu úřadu, v jehož obvodu územní působnosti se předmětné nemovité věci nacházejí. Má-li poplatník více nemovitostí ve vícero obvodech územních pracovišť v kraji, soustředí se spisy na jednom územním pracovišti, podle schématu.
Pro přiznání daně lze využít tiskopis ke stažení ve formě PDF souboru na webu finanční správy v nabídce Daňové tiskopisy nebo si jej vyzvednout na finančním úřadě. V listinné podobě se podává daňové přiznání osobně na podatelně nebo prostřednictvím poštovních služeb.
Elektronicky lze učinit podání formou datové zprávy prostřednictvím datové schránky nebo daňového portálu www.daneeletronicky.cz.
V případě, že vlastníte datovou schránku, máte povinnost podat přiznání elektronicky. Pokud splníte povinnost jinak, tzn. papírově prostřednictvím tiskopisu, vystavujete se pokutě ve výši 2.000 Kč. Pro elektronická podání je k dispozici elektronický formulář v aplikaci EPO daňové správy.
Pro zpracování přiznání je potřeba mít výpis z katastru nemovitostí se seznamem pozemků, staveb a jednotek s výměrami, plus seznam vedlejších staveb, které nejsou předmětem evidence v katastru nemovitostí (ty rovněž podléhají zdanění).
Daň z nemovitých věcí je splatná ve dvou stejných splátkách, a to do 31.5. a do 30.11.zdaňovacího období. V případě, že vypočtená daň nepřesáhne částku 5.000 Kč, je splatná najednou do 31.5. Při vyšší částce je rovněž možné zaplatit najednou do 31.5. zdaňovacího období.
Kromě platby hotově na příslušném finančním úřadu lze daň zaplatit převodem na příslušný účet finančního úřadu u ČNB. Daň je možné zaplatit i prostřednictvím SIPO, kdy finanční správa provede inkaso z vašeho účtu prostřednictvím České pošty. Pokud tedy preferujete tento způsob úhrady, musíte zaslat na příslušný finanční úřad vyplněný tiskopis Oznámení spolu s dokladem o přidělení spojovacího čísla, a to nejpozději do 31.1.2018.
Stejně jako u jiných daní, i zde při prodlení s úhradou o více než 5 pracovních dní, je třeba automaticky uhradit zákonný úrok z prodlení dle § 252 a násl. daňového řádu. Za každý den prodlení, počínaje pátým pracovním dnem následujícím po dni splatnosti až do dne platby včetně, se počítá úrok z prodlení.
Úrok z prodlení dle daňového řádu je aktuálně ve výši 14 % + REPO sazba ČNB k 1.1.2018 ve výši 0,5%, tj. 14,5 % p.a.
Po posledním zvýšení 2T REPO sazby ČNB k 28.6.2018 na 1,00 % je výše úroku z prodlení při pozdní úhradě daně ve výši 15,00 % p.a. (t.j. roční sazba), a to od 1.7.2018.
Dále hrozí penále podle § 251 daňového řádu (20 % z doměřené částky daně) na základě rozhodnutí správce daně a vydání platebního výměru. Z doměřené částky na základě dodatečného přiznání podaného plátcem daně se penále neplatí.
Pokud si nejste jisti jak připravit přiznání k dani z nemovitých věcí, napište mi na eva@evahamernikova.cz, ráda vám s tím pomohu 🙂