Dani z nemovitých věcí (dříve dani z nemovitosti) podléhají pozemky, stavby a jednotky na území České republiky. Jsou samozřejmě i výjimky, ale běžné nemovitosti soukromých vlastníků k bydlení, tedy byty, rodinné domy, rekreační domky, chalupy… a související pozemky této dani neuniknou.
V ne tak dávné minulosti, byly novostavby obytných domů a bytů ve vlastnictví fyzických osob osvobozeny v prvních 15 letech od placení daně z nemovitosti, ale s novelami přišla od 1.1.2010 nejen změna v sazbách daně. Sazby se zdvojnásobily, úleva od daně z nemovitosti u novostaveb obytných domů a bytových jednotek záhy skončila. Osvobozeny jsou dnes pouze jednotky, které jsou kulturní památkou po provedení stavební úpravy a jednotky po změně systému vytápění na systém využívající obnovitelné zdroje bez přímého spalování, a to po omezenou dobu.
Sazba daně z jednotek k bydlení je od 2,40 Kč do 12,20 Kč za jeden metr čtvereční podlahové plochy bytu. Záleží na lokalitě, kde se byt nachází, počtu obyvatel v obci a v závislosti na rozhodnutí obce o zvýšení nebo snížení koeficientu obecně závaznou vyhláškou.
V Praze je sazba daně z jednotek k bydlení v budově bytového domu s podílem na souvisejícím pozemku 12,20 Kč za m2 podlahové plochy bytu.
Za 100 metrový byt v Praze zaplatíte tedy 1.220 Kč na dani z jednotek.
Nebytová jednotka typu sklep, komora v budově bytového domu, má stejnou sazbu jako byt.
Základní sazba se zvyšuje u jednotek využívaných k podnikání až na 61 Kč za m2 podlahové plochy. Tady rozhoduje poměr ploch. Už při rovném poměru ploch platí vyšší sazba pro celou jednotku. U jednotek, které zahrnují i nebytový prostor využívaný k podnikání se z plochy takto využívaného nebytového prostoru platí zvýšená daň.
S bydlením se často pojí i garážové stání v bytovém domě. Aktuálně je výše daně z jednotek s převažujícím podílem podlahové plochy využívané jako garáž od 9,6 Kč do 14,64 Kč za metr čtvereční podlahové plochy. Podobně jako u bytu, závisí sazba na rozhodnutí obce o zvýšení základní sazby 8 Kč stanovením koeficientu závaznou vyhláškou a zda je s jednotkou spojen podíl na souvisejícím pozemku.
V Praze vyjde parkovací místo v garáži na dani z nemovitých věcí kolem 250 až 400 Kč, podle velikosti podílu a řešení spoluvlastnictví v prohlášení vlastníka.
Rozdílná je konstrukce daně u jednotek v jiných stavbách než jsou budovy bytových domů. U těchto jednotek je nezastavěná část souvisejících pozemků předmětem daně z pozemků, na rozdíl od jednotek v budovách bytových domů, kde tyto pozemky dani z pozemků nepodléhají. Je tedy potřeba připočíst spoluvlastnický podíl na dani z těchto souvisejících pozemků.
Samotná daň z jednotek v jiných stavbách než stavbách bytových domů je ve výši od 2,40 Kč do 12 Kč za m2 podlahové plochy jednotky.
Daňové přiznání k dani z nemovitých věcí na rok 2019 je potřeba podat do 31.1.2019 u místně příslušného finančního úřadu, tj. v každém kraji samostatně. Přiznání se podává pouze v prvním roce po nabytí. Pokud není v průběhu dalších let změna jiná než v sazbách a koeficientech, není třeba znovu podávat.
Rozhodující je stav zapsaný v katastru nemovitostí k 1.1.2019.
Daň z nemovitosti je splatná do 31.5.2019 v jedné splátce. Pokud je daň vyšší než 5.000 Kč lze zaplatit ve dvou stejných splátkách, a to do 31.5.2019 a do 30.11.2019.
Je to dle preference každého, kromě vlastníků datové schránky. Ti si musí vybrat elektronické podání, pokud nechtějí čelit sankci 2.000 Kč, případně i vyšší.
Zatímco papírově lze podat přiznání dílčí, tj. pouze za nově nabytou nemovitost, u elektronického podání je možné pouze úplné podání.
Provedete každoroční inventuru všech nemovitostí a v krajích, kde v průběhu předchozího roku nastala změna, vyplníte kompletní přiznání.
Kromě nabytí je změnou i prodej nebo změna výměry pozemku po obnově operátu v katastru, změna druhu pozemku, vydání stavebního povolení,…
Ceny nemovitostí k bydlení výrazně rostly v posledních letech, rovněž daň z nabytí nemovitých věcí vzrostla v posledních letech ze 3 % na 4 %. Sazeb daně z nemovitých věcí se to zatím nijak nedotklo, od roku 2010 se nezměnily. Očekávat tedy můžete stejně vysokou částku na složence jako před rokem, pokud jste nic nekoupili, neprodali, nezdědili.
Více detailů například k rodinným domům, zpevněným plochám, jiným stavbám a pozemkům lze nalézt přímo v zákoně č. 338/1992 v aktuálně platném znění. Nebo se třeba podívejte na tipy v minulém článku ZDE.
Děkuji moc za info https://evahamernikova.cz
Dobrý den, od 1.1.2020 došlo v některých částech Prahy k navýšení daně z nemovitosti pomocí změny koeficientů stanovených obcí. Více v článku http://evahamernikova.cz/dan-z-nemovitosti-se-v-praze-zvysi/. E.